Zielona Kawa nie tylko na odchudzanie

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Autor: mgr inż. chemii Paulina Bernaś

Odkrycie w ziarnach niepalonej kawy  cennego naturalnego przeciwutleniacza, jakim jest kwas chlorogenowy rozpoczęło w kręgach naukowych ogrom badań mających na celu ustalić wszystkiego jego potencjalne zastosowania. Pewnie każdy z nas słyszał o tabletkach z Zieloną Kawą czy kwasem chlorogenowym, których stosowanie usprawnia pracę metabolizmu. Okazuje się, że zastosowań kwasu chlorogenowego może być znacznie więcej.

Ochrona przed chorobami oczu

Nasze oczy są szczególnie narażone na choroby wywołane przez wolne rodniki czy wiek, które silnie wpływają na degenerację wzroku.  W grudniu 2013 roku opublikowano badania koreańskiego centrum badawczego, który testował działanie ochronne kwasu chlorogenowego oraz zielonej kawy przeciw zwyrodnieniom siatkówki. Eksperyment przeprowadzono na myszach, które narażono na wpływ tlenku azotu (NO). Wywołało to stres oksydacyjny oraz doprowadziło do pojawienia się wolnych rodników, co wywołało zwyrodnienie siatkówki. Badania in vitro i in vivo pokazały, że myszy, którym podawano ekstrakt z zielonej kawy (kwas chlorogenowy) zmniejszyły apoptozę (śmierć) komórek siatkówki oka, która była wywołana przez jej niedotlenienie i wpływ tlenku azotu.  Obecnie trwają analizy, które dążą do opracowania kropli zawierających ekstrakt z zielonej kawy mające na celu przeciwdziałać zwyrodnieniom siatkówki.

Zielona Kawa obniża ryzyko raka wątroby

W małym ziarnie kawy znajduje się ponad 100 aktywnych związków ( antyoksydantów, polifenoli  oraz kofeiny). W czasopiśmie naukowym Clinical Gastroenterology and Hepatology opublikowano badanie, które pokazało, że picie zielonej kawy pozwala obniżyć zachorowanie na raka wątroby nawet o 50%! Niestety naukowcom nie udało się jeszcze ustalić potencjalnej drogi działania ekstraktu z zielonej kawy. Jednak zmierzona tendencja potwierdziła się u ponad 3200 badanych. Warto dodać, że rak wątroby to szósta pod względem częstotliwości odmiana raka.

Polecamy  Bierna kontrola ruchów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*