W czasie ciąży i karmienia piersią, warto stosować suplementy diety

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Ciąża i okres karmienie piersią to czas, w którym organizm kobiety zużywa znacznie więcej witamin i składników mineralnych, niż normalnie. Co ciekawe, choć zapotrzebowanie na kalorie również rośnie, to w dużo mniejszym stopniu.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania deficytów witamin i substancji mineralnych i różnią się one, w zależności od okresu, w którym znajduje się kobieta.

Okres przed zajściem w ciążę.

W okresie planowania ciąży, czynnikami, które przyczyniają się do zubożenia organizmu kobiety pod względem witamin i minerałów mogą być: niedawno przebyta ciąża, bogata w przetworzone produkty dieta, używki, takie jak: kawa i herbata. Kobiety planujące zajście w ciążę często nie wiedzą, że niezwykle ważne jest, aby stosować odpowiednie suplementy diety przynajmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem. Idealnie sprawdzającym się w tym okresie i chwalonym preparatem jest fin VitaBtabs.

Ciąża

W okresie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i substancje mineralne znacząco wzrasta. Organizm kobiety musi odpowiednią ich ilość dostarczyć nie tylko dla siebie, ale także rozwijającemu się płodowi. Pojawiające się zazwyczaj w początkowym okresie ciąży symptomy, takie jak: nudności, wymioty czy zawroty głowy, powodują, iż przyszła mama traci apetyt, mniej je, w rezultacie nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilość niezbędnych substancji pokarmowych. W tym okresie zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest znacznie większe niż zapotrzebowanie na kalorie. Kobieta ciężarna, zamiast jeść za dwóch, poprzez zdrowe i racjonalne odżywianie oraz odpowiednią suplementację, powinna dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów dla dwóch.

Laktacja

Również po porodzie, kiedy rozpoczyna się laktacja, istnieją czynniki, osłabiające organizm: wyczerpane zapasy organizmu po ciąży, a przede wszystkim wytwarzanie przez organizm matki ok. 850 ml mleka dziennie.

Polecamy  Łojotokowe zapalenie skóry

Pokrycie zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały w ramach codziennej normalnej diety jest niezwykle trudne. Godnym zaufania partnerem jest suplement diety fin Mega7, który dostarcza organizmowi kobiety odpowiednio dla okresu przed, w trakcie ciąży oraz karmienia piersią, niezbędne witaminy i minerały.

Witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu

Witaminy ze względu na to, że ustrój nie potrafi ich syntetyzować, powinny znajdować się w codziennej diecie. Chociaż ilościowe zapotrzebowanie na witaminy jest stosunkowo nieduże, następstwa ich niedoboru mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie w okresie zwiększonego na nie zapotrzebowanie, jak w okresie ciąży czy laktacji.

U kobiet ciężarnych i karmiących istnieje potrzeba zwiększonej podaży wszystkich, z wyjątkiem witaminy K, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich źródłem są: oleje roślinne, mleko i produkty mleczne, masło, żółtko jaja, warzywa i owoce karotenowe, warzywa zielone.

Witamina A, niezbędna w diecie kobiety ciężarnej, reguluje procesy tworzenia nowych komórek, zapewnia prawidłową czynność tkanki nabłonkowej, potrzebna jest do rozwoju wzroku, skóry i błon śluzowych, wzrostu chrząstek i kości. U kobiet w ciąży i karmiących piersią zapotrzebowanie na witaminę A wrasta o około 60%.

Witamina D jest konieczna do prawidłowego przyswajania wapnia. Odpowiednia jej podaż jest szczególnie ważna w okresie ciąży, żeby zapewnić prawidłowy rozwój kości płodu. Zapotrzebowanie na witaminę D w czasie ciąży wrasta aż o 100%.

Witamina E, zwana witaminą płodności, jest potrzebna dla prawidłowego przebiegu ciąży, działa ochronnie na komórki i naczynia krwionośne. Zapotrzebowanie na tę witaminę wrasta dwukrotnie.

Dieta kobiet ciężarnych i karmiących powinna zawierać też zwiększoną ilość witamin rozpuszczalnych w wodzie, głównie witaminę C, witaminy z grupy B i kwas foliowy. Ich ilość w pokarmie kobiecym zależy w dużym stopniu od diety.

Witamina C (kwas askorbinowy), odgrywa ważną rolę w procesach syntezy kolagenu oraz wzrostu kości. Wspomaga też wchłanianie żelaza i innych składników odżywczych. Co warto podkreślić, kwas askorbinowy nie jest magazynowany przez organizm, dlatego należy regularnie dostarczać go do ustroju z pożywieniem i suplementami diety.

Polecamy  Fakty i mity dotyczące łysienia

Nie można też zapomnieć o witaminach z grupy B (B1, B2, B6, kwas foliowy – B9 i B12). Pełnią one niezwykle ważną rolę w podziałach komórkowych i przemianach hormonalnych, dlatego są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór niektórych witamin z grupy B może stać się przyczyną niedokrwistości.

Kwas foliowy (witamina B9). Współuczestniczy z witaminą B12 w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek. W okresie ciąży dochodzi do obniżenia zapasów kwasu foliowego w organizmie, co związane jest głównie ze zwiększonym zapotrzebowaniem rozwijającego się dziecka. Jego niedobory w organizmie matki mogą spowodować ciężkie zaburzenia rozwojowe płodu czy wady kręgosłupa.

Składniki mineralne, jako niezbędne związki, powinny być codziennie dostarczone organizmowi w odpowiednich ilościach i właściwych proporcjach. W okresie ciąży i laktacji znacząco wzrasta zapotrzebowanie na wiele pierwiastków m.in. na wapń, żelazo, magnez i fosfor.

Należy pamiętać, że nawet nieznaczny niedobór jednego z niezbędnych w okresie ciąży oraz laktacji składnika pokarmowego, może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*