TSH ; badanie tarczycy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

TSH czyli tyreotropina jest hormonem przedniego płata przysadki, regulującym funkcję wydzielniczą tarczycy poprzez jej pobudzanie do wydzielania tyroksyny i trójjodotyroniny czyli hormonów tarczycy. Ponadto tyreotropina powoduje zwiększenie przepływu przez rozmiaru tarczycy.

Regulowanie poziomu TSH kontrolowane jest na zasadzie sprzężenia zwrotnego przez poziom hormonów tarczycy we krwi. Im mniej hormonów tarczycy tym większe wydzielanie TSH, a im więcej hormonów tarczycy tym mniejsze widzialnie TSH. Nadrzędnie wydzielanie TSH kontrolowane jest przez hormon podwzgórzowy – tyreoliberynę.

Oznaczenie TSH wykonuje się w przypadku podejrzenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Mimo, że nie jest to hormon wydzielany bezpośrednio przez tarczycę to czynnościowe połączenie z funkcjami tego narządu pozwala pośrednio ocenić jej działanie na podstawie oznaczenia TSH. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości TSH wykonywane są specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4).

Prawidłowe wartości TSH powinny mieścić się w przedziale od 0,4 do 4 mj/l.

  • Znaczne obniżane TSH zwykle świadczy o nadczynności tarczycy, jednak może również odpowiadać niedoczynności przysadki, mówi się wtedy o wtórnej niedoczynności tarczycy.
  • Podwyższone stężenie TSH w zdecydowanej większości świadczy o niedoczynności tarczycy, jednak może świadczyć również o nadczynności przysadki.

W obydwu przypadkach rozstrzygające są wyniki badań hormonów tarczycy oraz badania obrazowe przysadki.

Polecamy  Łysienie rozlane

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*