Czy istnieje skuteczna metoda antykoncepcji?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

W dzisiejszych czasach wybór metod antykoncepcji jest naprawdę spory, jednak wciąż nie stworzono metody zapobiegania ciąży, której skuteczność wynosiłaby dokładnie 100%. Każdy ze sposób antykoncepcji ma swoje wady i zalety. Różnorodność ta pozwala na indywidualne dopasowanie najbardziej optymalnej dla danej osoby metody zapobiegania niechcianej ciąży. Dodatkowo, jeśli wybrane przez nas zabezpieczenie okaże się nieskuteczne mamy szansę na doraźne działanie w postaci antykoncepcji awaryjnej, przyjmowanej w formie tabletki do 72 lub 120 godzin po stosunku.

Prezerwatywa – najpopularniejsza antykoncepcja

Pewność ich działania nie jest najwyższa, mimo to męskie prezerwatywy należą do najczęściej wybieranej metody antykoncepcji.  Stanowią one barierę, która uniemożliwia plemnikom przedostanie się do dróg rodnych kobiety i tym samym zapłodnienia komórki jajowej.  Ich bezdyskusyjną zaletą jest ochrona przed większością chorób wenerycznych. Niestety trzeba liczyć się, z tym, że prezerwatywa może w trakcie stosunku pęknąć lub zsunąć, umożliwiając zapłodnienie.

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne

Doustne środki hormonalne są stosowane przez ponad 100 milionów kobiet. Przy prawidłowym stosowaniu ich skuteczność sięga prawie 100%. Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwuskładnikowe zawierające dwa hormony (estrogen i progestagen) oraz jednoskładnikowe tzw. minipigułka, która zawiera tylko jeden rodzaj hormonów – progestagen. Dużym minusem tabletek antykoncepcyjnych jest konieczność pamiętania o codziennym, punktualnym przyjmowaniu pigułki, co wymaga samodyscypliny. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na możliwe interakcje tabletek antykoncepcyjnych z przyjmowanymi lekami.

Plastry antykoncepcyjne

Jest to inna forma antykoncepcji hormonalnej, która nie wymaga dyscypliny w codziennym przyjmowaniu tabletki. Plaster przykleja się na 7 dni i po tym czasie należy zmienić go na nowy. Po 3 tygodniach stosowania należy wykonać 7-dniową przerwę w stosowaniu plastrów, w której powinno pojawić się krwawienie. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych odciąża również wątrobę, jednak należy mieć na uwadze minus tej metody antykoncepcji – ryzyko odklejenia się plastra.

Polecamy  Detoxic - Ile to kosztuje i jak to działa?

Krążek dopochwowy

Nowoczesna metoda antykoncepcji polegająca na umieszczeniu wewnątrz pochwy biopolimerowego krążka, z którego stopniowo uwalniane są hormony. O krążku dopochwowym (NuvaRing) należy pamiętać tylko raz  w miesiącu! Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ponieważ wchłanianie hormonów odbywa się z pominięciem układu pokarmowego, więc nawet w przypadku sensacji żołądkowych skuteczność antykoncepcji zostaje zachowana.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*