Skip to content

Skala APGAR i inne badania

Written by

[Głosów:    Average: /5]

Skala Apgar została wprowadzona w roku 1953 przez Virginię Apgar, w celu określenia ogólnego stanu zdrowia noworodka tuż po urodzeniu. Badanie takie przeprowadzane jest w ciągu pierwszych 10 minut życia maleństwa aż kilkakrotnie. W ten sposób lekarz dowiaduje się, czy dziecku potrzebna jest natychmiastowa pomoc, czy też można spokojnie pozostawić je na jakiś czas w twoich ramionach…

Ocenę taką w 1, 3, 5 i 10 minucie życia jako pierwszy powinien teoretycznie dokonać neonatolog, natomiast z reguły badanie to przeprowadza położna, lekarz nieco później. Brane są pod uwagę czynniki:

Bicie serca – 0 punktów przy braku, 1 punkt przy wolnej akcji serca, 2 punkty przy ponad 100 uderzeniach na minutę;
Oddychanie – 0 punktów przy braku, 1 punkt przy wolnej czynności oddechowej, 2 przy krzyku i/lub prawidłowym oddychaniu;
Napięcie mięśniowe – 0 punktów przy wiotkim lub braku, 1 punkt przy słabym napięciu, 2 punkty przy pełnej ruchliwości;
Reakcja na bodźce (odruch na cewnik) – 0 punktów przy braku, 1 punkt przy nieznacznej reakcji, 2 punkty przy żywej reakcji, kichaniu lub kaszlu;
Zabarwienie skóry – 0 punktów przy bladym lub sinym, 1 punkt przy sinych kończynach i różowym tułowiu, 2 punkty gdy jest różowe na całym ciele.

Po podsumowaniu punktów maksymalną oceną jest 10, jeśli jednak będzie ich 8 to znaczy, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Przy niższej punktacji najprawdopodobniej maluch będzie potrzebował dodatkowych zabiegów, przy 4 lub mniejszej ilości punktów konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, ze względu na to, że życie małego może być zagrożone, ale bez paniki – wyniki powtarza się w kolejnych minutach życia i rezultat może być z czasem coraz lepszy.

Pamiętać jednak należy, że skala Apgar nie ocenia jednocześnie przyszłego stanu zdrowia dziecka ani jego rozwoju psychicznego i fizycznego, służą temu inne badania, w tym pomiar masy ciała, obwodu głowy, klatki piersiowej oraz brzucha. Poza tym sprawdzana jest także drożność odbytu i przełyku, kości, funkcjonowanie stawów, serca, płuc, genitaliów, oczu czy uszu.

Polecamy  Komórki macierzyste

Prawidłowe wyniki badań:

• Masa ciała – 3000 do 4000 gr
• Obwód głowy – 1 lub 2 centymetry większa od obwodu klatki piersiowej
• Długość ciała – 47 do 55 cm

Badaniu poddawana jest także smułka (pierwszy stolec), mocz oraz sposób zachowania po pierwszym karmieniu piersią. Ponadto wykonuje się morfologię, badanie w kierunku fenyloketonurii oraz iznacza grupę krwi.

Previous article

Tajniki prawidłowej pielęgnacji włosów

Next article

Czy istnieje skuteczna metoda antykoncepcji?

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *