Rodzaje zmarszczek a wiek skóry

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Zmarszczki to jeden z najbardziej widocznych objawów starzenia się skóry twarzy. Odpowiedzialne za ich powstawanie jest upośledzenie funkcji fibroblastów, które produkują substancje strukturalne, takie jak: kolagen czy kwas hialuronowy. Starzenie się skóry jest procesem całkowicie naturalnym, który rozpoczyna się ok. 25-30 roku życia. Dochodzi wówczas do zmniejszenia biologicznej aktywności komórek oraz spowolnienia procesów regeneracyjnych.

Kiedy pojawiają się zmarszczki?

Szybkość powstawania zmarszczek, czyli starzenie się skóry zależy od dwóch czynników: wewnątrzpochodnych i zewnątrzpochodnych. Czynniki wewnątrzpochodne to procesy związane z genami  i innymi mechanizmami wrodzonymi, natomiast starzenie zewnątrzpochodne zależy od wpływu środowiska zewnętrznego (stres, promieniowanie UV, używki).

Rodzaje zmarszczek

W zależności od wieku, wyróżniono 4 typy zmarszczek, które są również wyznacznikiem świadczącym o stopniu zaawansowania starzenia się skóry.

  • Zmarszczki ekspresyjne – pojawiają się już ok. 25-go roku życia i są zależne od mimiki twarzy. Są to drobne linie na powierzchni skóry pojawiające się najczęściej w okolicach oczu, ust i czoła. Obniżony poziom kwasu hialuronowego przyspiesza powstawanie zmarszczek, ponieważ naskórek jest wtedy cieńszy, mniej elastyczny i bardziej przesuszony.

 

  • Zmarszczki elastostyczne – powstają w wyniku szkodliwego działania czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, dym papierosowy). Powodują one uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny, które stają się mniej uporządkowane i zwarte. Drobne zmarszczki stają się bardziej widoczne, a skóra jeszcze bardziej przesuszona i cieńsza. Mogą pojawiać się również przebarwienia związane z zaburzeniami w produkcji melaniny.

 

  • Zmarszczki atroficzne – jak nazwa wskazuje powstają w wyniku atrofii skóry, która jest procesem zanikania tkanek. Fibroblasty stają się coraz mniej aktywne, następuje gwałtowny spadek ilości kolagenu i elastyny w skórze.  Pojawiają się głębokie zmarszczki, skóra jest zwiotczała i szorstka.
Polecamy  Chorzy po zawale i udarze wymagają lepszej profilaktyki

 

  • Zmarszczki grawitacyjne – powstają w efekcie zmian w skórze postępujących wraz z wiekiem, zależnych od siły grawitacji. Dochodzi do zmiany konturu twarzy, ponieważ włókna kolagenowo-elastynowe podtrzymujące owal twarzy zostają osłabione na skutek działania sił grawitacji.

Krem Lagrend w badaniach klinicznych

Preparat na zmarszczki Lagrend Hyaluron Skin Intense Repair był testowany na grupie kobiet w wieku 35+. U wszystkich pacjentek wykazano silną proliferację komórek i wyraźne spłycenie zmarszczek z okolic czoła oraz bruzd nosowo-wargowych. Potwierdzono, że mikrocząsteczki kolagenu i kwasu hialuronowego przenikają przez warstwę rogową do żywych warstw naskórka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*