Skip to content

Przewlekły ból

Written by

[Głosów:    Average: /5]

Przewlekły ból to dolegliwość na którą cierpi wiele osób. O ile ostry ból ma zwykle konkretną przyczynę i działa jako swego rodzaju sygnał ostrzegawczy ciała, przyczyny bólu przewlekłego są o wiele trudniejsze do ustalenia. O bólu przewlekłym mówimy, jeśli utrzymuje się on ponad pół roku. Zdarza się, że pierwotna przyczyna bólu już nie istnieje, jednak długotrwałe lub silne podrażnienia nerwów doprowadziły do takiego ich uszkodzenia, że wysyłają one do mózgu sygnał bólu na skutek niewielkiego nawet bodźca. Przewlekły ból może być również skutkiem przeżywanego stresu lub lęku. Innymi przyczynami przewlekłego bólu mogą być przebyte operacje (np. zespół po nukleotomii) polineuropatia (np. polineuropatia cukrzycowa), zespół Sudecka, poważne zwyrodnienie kręgosłupa, napromieniowanie i urazy. Po operacjach wystąpić mogą tzw. bóle fantomowe.

Objawy:

Objawy zależą wyłącznie od indywidualnej sytuacji i wrażliwości. O ile inne choroby można wyczuć lub dostrzec np. na zdjęciu rentgenowskim, w przypadku diagnozy chronicznego bólu konieczna jest rozmowa z pacjentem. Im bardziej dokładny jest opis bólu tym pełniejszy jest obraz choroby i skuteczniejsza terapia.

Terapie:

W uśmierzaniu chronicznego bólu stosujemy szereg minimalnie inwazyjnych procedur takich jak stymulacja rdzenia kręgowego (stymulator bólu) i odnerwienie. Ponadto analizujemy przyczyny bólu. W sytuacji gdy przyczyną bólu jest stres, zalecamy leczenie interdyscyplinarne.

Polecamy  Jak dbać o sztuczne rzęsy

Previous article

Różyczka

Next article

Owoce kawowca - hit czy kit?

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize