Skip to content

Przepuklina dysku

Written by

[Głosów:    Average: /5]

Dysk, działając jak bufor przechwytujący wibracje, pełni rolę amortyzatora i łącznika między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. Składa się on z gęstego galaretowatego wypełnienia zwanego jądrem miażdżystym oraz zewnętrznego pierścienia włóknistego, zapewniającego mu stabilność. Zbyt duże obciążenia lub niewłaściwie podnoszenie ciężarów to częste przyczyny protruzji krążka międzykręgowego (dysku). Jądro miażdżyste powoduje nacisk zewnętrznego pierścienia włóknistego na dysk chroniący krążki kanału kręgowego. W konsekwencji prowadzi to do zwiększenia nacisku na nerwy rdzenia kręgowego.

W przypadku wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku), pierścień włóknisty i kawałki jądra miażdżystego wydostają się na zewnątrz. W jeszcze poważniejszych przypadkach, na skutek uszkodzenia pierścienia włóknistego i więzadła, dysk może pęknąć i część krążka międzykręgowego może się znaleźć się w kanale kręgowym – mówimy wtedy o sekwestracji dysku.

Objawy:

W przypadku podrażnienia kanału kręgowego pierwszymi objawami są zazwyczaj uczucie kłucia, drętwienie lub rozrywający ból. Innymi objawami, które mogą wystąpić to ból promieniujący na całą nogę, skurcze, uczucie ciężaru w nogach, osłabienie, napięcie, ograniczenie mobilności, zaburzenia snu, zaburzenia oddawania moczu i zaburzenia erekcji.

Niektóre wypadnięcia krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym mogą spowodować bóle karku, ramion wraz z towarzyszącym im uczuciem kłucia, drętwienia i / lub utraty sił. Często mogą wystąpić także bóle głowy, obniżona zdolność skupienia uwagi, zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia równowagi i / lub problemy ze wzrokiem.

Terapia:

Zazwyczaj protruzje i wypadnięcia dysku leczymy zachowawczo. Tylko wtedy, gdy terapie te nie dają pożądanych rezultatów, sięgamy po inne, minimalnie inwazyjne metody. Infiltracja zewnątrzoponowa (EPIN) stosowana jest zarówno w leczeniu bólu jak i przyczyn schorzenia. W celu zmniejszenia ingerencji tkanki stosujemy przezskórną termiczną dekompresję dysku (PLDD) lub przezskórną laserową nukleotomię.

W przypadku kompresji nerwu można stosować mikrochirurgię. W celu odtworzenia krążka międzykręgowego zaleca się rekonstrukcje dysku z tkanki własnej pacjenta

Polecamy  Czy istnieje skuteczna metoda antykoncepcji?

Previous article

Uroda to ciągłe wyzwanie

Next article

Krople Sab Simplex

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *