Pasożyty u kotów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Pasożyty wewnątrz kocich organizmów żerują w jelitach a także w żołądku podrażniając błonę śluzową jelit i korzystając ze składników pokarmowych, jednocześnie zatruwając go toksycznymi produktami przemiany materii.

W przypadku łagodnej inwazji właściciel kota nie domyśla się obecności pasożytów. Ważne jest dlatego systematyczne odrobaczanie zwierzęcia, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko ich pojawienia się.
Czynność tę należy przeprowadzać w porozumieniu z weterynarzem. Koty powinny być odrobaczane raz na trzy miesiące.
Specyfiki te można podawać w postaci tabletki lub w płynie do nakrapiania skóry zwierzęcia (preparaty typu spot-on), które są bezpieczne nie tylko dla kota, ale również dla jego opiekuna.
Niektóre preparaty spot-on zwalczają zarówno pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Właściciele, którzy nie popierają profilaktyki, mogą zdecydować się na leczenie po zaobserwowaniu pasożytów. W myśl zasady: „lepiej zapobiegać, niż leczyć” profilaktyka jest jednak bardziej zalecana.

Najczęstszymi pasożytami żerującymi w kocich organizmach są: tasiemce, nicienie, obleńce, pierwotniaki, które nie tylko zagrażają zwierzęciu, ale i jego opiekunom.
Pasożyty powodują ogólne osłabienie, zatrucie i zmniejszenie odporności organizmu. U młodych kociąt dojść może do zatrzymania ich wzrostu.

Zarażenie pasożytami

Do zarażenia się pasożytami dochodzi często drogą pokarmową. Koty połykają jaja z zarażonym mięsem, w tym także mięsem gryzoni. Jaja pasożytów mogą się także znajdować w glebie czy roślinach, z którymi kot ma kontakt. Jaja tasiemców przenoszone są dodatkowo przez pchły.
Do zarażenia się pasożytami może dojść jeszcze w łonie matki.

Rozpoznanie

O zarobaczeniu świadczyć mogą takie symptomy jak:
zmniejszenie aktywności, brak apetytu, biegunka, nastroszona sierść, powiększony brzuch. Glisty i fragmenty tasiemca mogą być wydalone podczas wymiotowania a także z kałem.
Nie podjęcie leczenia pogarsza stan zdrowia kota, dodatkowo jego sierść staje się matowa, krucha, zaczyna wypadać. Larwy pasożytów poruszają się po całym ciele prowadząc do uszkodzenia siatkówki oka a w konsekwencji do pogorszenia wzroku i ślepoty.

Polecamy  Snorest - Ile to kosztuje i jak to działa?

Leczenie

Najlepszą formą uniknięcia pasożytów jest profilaktyka. W przypadku ich pojawienia się leczenie nie jest trudne i wymaga systematycznego podawania leków. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie leczenia u wszystkich domowników.
Konieczna jest także dezynfekcja kuwet oraz wprowadzenie odpowiedniej diety zaleconej przez weterynarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*