Odkryto przyczynę progresji złośliwego nowotworu mózgu

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Przyczynę szybkiego rozwoju glejaka wielopostaciowego – bardzo złośliwego nowotworu mózgu – odkryli badacze z USA. Wyniki badań publikuje najnowszy numer "Cancer Research".

W przypadku niektórych nowotworów uaktywnienie specyficznych genów może wiązać się z szybszym tempem ich rozwoju. Oznaczanie aktywności takich genów może być przydatne w ocenie progresji choroby. Jednak genetyczne i biochemiczne zmiany zachodzące w komórkach większości glejaków są niespecyficzne i przez to nieprzydatne w opracowywaniu metod diagnostycznych czy w dobieraniu (odpowiedniej dla danego stadium rozwoju) terapii.

Z tej przyczyny od ponad 20 lat efekty w leczeniu glejaków nie uległy poprawie, a współczynnik śmiertelności pacjentów ze szczególnie złośliwym glejakiem wielopostaciowym jest bardzo duży.

Naukowcy z Cedars-Sinai's Maxine Dunitz Neurosurgical Institute, wykorzystując technik biologii molekularnej, przeprowadzili analizę nieco ponad 11 tys. genów w próbkach pobranych z różnych nowotworów mózgu (w tym różnych glejaków) i tkanek z nimi sąsiadujących oraz ze zdrowych tkanek mózgu od pacjentów po urazach.

Zastosowana przez nich technika umożliwiła nie tylko badanie roli pojedynczych genów (a raczej ich białkowych produktów) w rozwoju nowotworu, ale też śledzenie oddziaływań pomiędzy tymi genami. Jest to bardzo ważne w badaniach nad nowotworami, gdyż w czasie progresji choroby aktywność różnych genów może ulegać dodatkowym zmianom.

Okazało się, że w komórkach glejaka wielopostaciowego zachodzi nadmierna produkcja lamininy-8. Białka z rodziny laminin wchodzą m.in. w skład błony podstawnej podściełającej zewnętrzną ścianę naczyń krwionośnych i są z tej przyczyny istotne w procesie tworzenia nowych naczyń.

Według badaczy nadprodukcja lamininy-8 może być kluczowym etapem w procesie tworzenia nowych naczyń krwionośnych (tzw. proces angiogenezy) w rozwoju glejaków, dzięki czemu łagodne ich formy mogą przechodzić w złośliwego glejaka wielopostaciowego.

Te wyniki pozostają w zgodzie w wcześniejszym spostrzeżeniem, że obecność lamininy-8 w komórkach glejaka jest złym czynnikiem prognostycznym dla pacjenta.

Polecamy  Przed wyjazdem - skompletuj apteczkę

Naukowcy sądzą, że dzięki ich odkryciu można będzie lepiej zrozumieć mechanizm powstawania przerzutów glejaka do sąsiednich tkanek i narządów oraz procesy powstawania nowych naczyń krwionośnych, odżywiających komórki nowotworu, a także procesy uzłośliwiania glejaków.

Nowa wiedza ma pomóc lekarzom lepiej przewidywać tempo wzrostu tych nowotworów i dobierać najbardziej skuteczną na danym etapie metodę leczenia. Badacze mają też nadzieję, że pomoże to w opracowaniu lepszych metod terapii tego wyjątkowo złośliwego i opornego na terapię nowotworu. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*