Ochrona przed słońcem

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Przyspiesza starzenie się skóry, powoduje powstawanie zmarszczek, plam oraz przebarwień, zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka – promieniowanie UV, bo o nim mowa, jest bardzo niebezpieczne. Z tego też powodu najlepiej byłoby słońca unikać, jednak przecież każda z nas pragnie, by skóra zyskała piękny koloryt, choć na krótki czas. Jak zatem bezpiecznie przygotować się do sezonu wakacyjnego, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków kontaktu ciała z promieniami UV?

O czym nie należy zapominać w słoneczne dni?

Dni słonecznych, jak mówi wiele osób, jest w naszym kraju zdecydowanie za mało i jak śpiewał Kazik Staszewski „Polacy mają depresję totalną dlatego że nie ma słońca przez siedem miesięcy w roku a lato bywa czasem niegorące…”, dlatego tym bardziej cieszymy się każdym słonecznym dniem czerpiąc z niego tak wiele, jak się da.
Wychodząc jednak na zewnątrz należy pamiętać o kilku istotnych dla naszego zdrowia zasadach.
Przed wakacjami każda osoba powinna wyposażyć się w krem z filtrem UV i sięgać po niego nie tylko w słoneczne dni, ale i w pochmurne, bowiem promienie słoneczne docierają do naszego ciała nawet zza chrum.

Promieniowanie docierające do skóry gromadzi się w niej już od najmłodszych lat. Uszkadza ono jednocześnie włókna kolagenu, przyspiesza starzenie się skóry, wywołuje poparzenia, prowadzi do powstania plam i przebarwień. Znamiona mogą zmienić się w nowotwór złośliwy. 
Nakładając krem z filtrem nie należy go oszczędzać, tylko gruba jego warstwa jest w stanie zapewnić należytą ochronę skóry. Jednorazowo, na skórę twarzy, szyi, dekoltu, rąk i ramion powinniśmy zaaplikować 20 gramów kremu, nie zapominając jednak po pozostałej części ciała.

Polecamy  TSH ; badanie tarczycy

Przed zakupem kremu do opalania

W sezonie w drogeriach dostępnych jest mnóstwo kremów z filtrami UV. Przed ich zakupem zwracajmy uwagę przede wszystkim na datę ważności, przy czym kończąc sezon wakacyjny nie warto pozostawiać resztek kremu na sezon kolejny, bowiem składniki zabezpieczające nie są po tym czasie już tak skuteczne. Poza kremami ochronnymi dostępne są także kosmetyki zawierające silne antyoksydanty, jak choćby witamina C, koenzym Q10 czy bioflawonoidy, niemniej jednak, choć zwalczają wolne rodniki i chronią skórę, nie należy odchodzić od aplikacji kremu z filtrami UV.

Często zapominamy o tym, że na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażona jest nie tylko skóra ciała, ale i skóra głowy i włosy. 
Aby należycie je ochronić warto pamiętać o kapeluszu czy innym okryciu głowy oraz o stosowaniu kosmetyków z filtrem UV chroniących włosy.

Ochrona skóry dziecka

Na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażone są szczególnie dzieci, których skóra jest znacznie delikatniejsza, a tym samym mniej odporna. Z tego też powodu należy pamiętać, by po krem ochronny sięgać co 2 godziny a miejsce zabawy organizować tak, by dziecko przebywało w cieniu. 
Kremy dla dzieci powinny posiadać wysoki filtr ochronny, który powinien być mineralny, bowiem taki nie wywołuje podrażnień i jest bardziej trwały. 
Zadbajmy również o to, by dziecko miało na sobie przewiewne ciuszki, które zasłoną ramiona.

Krem z filtrem ochronnym dla dzieci

Sięgając po krem z filtrem ochronnym dla dzieci należy wybrać ten bardzo wysoki (30-50 SPF). 
Propozycja:

  • Balsam do opalania dla dzieci SPF 50+ 
  • Preparat przeznaczony do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka o jasnej karnacji i wysokiej wrażliwości na promienie słoneczne. Zawiera system filtrów ochronnych UVA/UVB, naturalny wyciąg z nasion bawełny, D-panthenol oraz silnie nawilżającą i łagodzącą podrażnienia glicerynę. 
  • Balsam do opalania posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, jest wodoodporny, zaś kompozycja zapachowa nie zawiera alergenów.
  • Balsam można stosować od 6. miesiąca życia.
Polecamy  Czy istnieje skuteczna metoda antykoncepcji?

Przed sezonem

Przed sezonem wakacyjnym warto wzmocnić skórę od wewnątrz. Pomocne są preparaty zawierające beta-karoten, który odpowiedzialny jest za ciemnienie skóry. Barwnik, docierający do skóry z krwią, pochłania promieniowanie UVA, hamując proces starzenia się skóry. Z racji jednak tego, iż beta-karoten nie chroni przed poparzeniami wywołanymi przez promienie UVB, bardzo ważne jest sięganie po kremy z filtrami.

Preparat z beta-karotenem

Belissa Sun – zawiera sporą dawkę beta-karotenu, który pobudza produkcję melaniny przyczyniając się do nadania skórze pięknego i zdrowego kolorytu. Witamina E i C znajdująca się w Belissa Sun hamuje procesy starzenia się skóry, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ponadto w składzie preparatu znajduje się wyciąg ze skrzypu polnego (15 mg/1 tabletce) oraz ziele skrzypu polnego (15 mg/1 tabletka). 

Belissa Sun – działanie

Preparat działa potrójnie. Beta-karoten poprawia koloryt skóry, przyspiesza i utrwala opalanie. Skrzyp polny oraz zawarte witaminy (E i C) wspomagają odnowę skóry, chronią ją przed fotostarzeniem oraz szkodliwym działaniem wolnych rodników. To wszystko sprawia, że opalanie staje się bezpieczniejsze, natomiast uzyskany w jego efekcie koloryt skóry zyskuje ładny odcień, którym można się cieszyć przez długi czas.

Belissa Sun została stworzona z myślą o osobach, które uwielbiają przebywać na słońcu, które bez odpowiedniej ochrony może wywołać wiele złego. Preparat należy stosować łącznie z kremami zawierającymi wysokie filtry ochronne.

Jako że dobrych rad nigdy za wiele, zapraszamy do dyskusji na forum na temat tego, jak Wy chronicie skórę przed słońcem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*