Medycyna – najważniejsze wydarzenia naukowe w XX wieku

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Szczepionka przeciw gruźlicy

Dwaj francuscy uczeni Albert Calmette i Camille Guerin opracowali w 1921 roku skuteczną metodę szczepień przeciw gruźlicy, choroby która w tych czasach zbierała śmiertelne żniwo.

Francuscy bakteriolodzy po raz pierwszy skutecznie zastosowali szczepionkę BCG u noworodka, którego matka zmarła na gruźlicę. Okazało się, że w ten sposób udało się ochronić dziecko przed chorobą. We Francji do końca 1925 roku BCG zaszczepionych zostało 1317 niemowląt.

Szczepionka BCG opiera się na szczepie prątka gruźliczego Mycobacterium tuberculosis o zredukowanych własnościach chorobotwórczych.

Odkrycie penicyliny

Odkrycie pierwszego antybiotyku-penicyliny przez Aleksandra Fleminga zapoczątkowało prawdziwy przełom w medycynie.

Sir Aleksander Fleming, bakteriolog pracujący w londyńskim szpitalu Św.Marii, prowadził badania nad gronkowcami. W 1928 jedną z hodowli tych bakterii zniszczyła pleśń Penicillium. Fleming, zamiast wyrzucić zapleśniałą hodowlę, zainteresował się oddziaływaniem pleśni na bakterie, a odpowiedzialną za to substancję nazwał penicyliną.

Można powiedzieć, że odkrycie było przypadkowe. Jednak zasługą Fleminga było, że umiał skorzystać z przypadkowej okazji i opublikował wyniki. Ale nawet jemu nie przyszło do głowy, że penicyliną można leczyć uogólnione zakażenia. Dopiero późniejsze prace innych brytyjczyków – Howarda Waltera Floreya i Ernsta Borisa Chaina pozwoliły na masową produkcję penicyliny i jej zastosowanie w leczeniu. W 1945 Fleming, Florey i Chain otrzymali Nagrodę Nobla.

Pierwsza transplantacja serca

Jednym z najważniejszych medycznych wydarzeń w XX wieku była pierwsza operacja przeszczepienia serca. 3.grudnia 1967 w szpitalu Groote Schuur w Kapsztadzie (RPA) chirurg Christian Neethling Barnard przeszczepił po raz pierwszy w dziejach serce jednego człowieka innemu człowiekowi.

Serce 25-letniej Denise Ann Darvall, która zginęła w wypadku samochodowym, wszczepiono 54-letniemu Louisowi Washkansky''emu. Przeżył z nowym sercem tylko 18 dni. Za to drugi pacjent Barnarda Philip Blaiberg, operowany 2 stycznia 1968, żył potem 19 miesięcy.

Polecamy  Piękne i zdrowe paznokcie

Osiągnięcie Barnarda wzbudziło ogólnoświatowy entuzjazm. Kolejni chirurdzy rozpoczęli przeszczepy. Ale dopiero nowe, skuteczne metody zapobiegania odrzuceniu przeszczepu poprawiły wyniki. Obecnie liczbę transplantacji ogranicza dostępność ludzkich organów, pochodzących najczęściej od ofiar wypadków. Dlatego plany na przyszłość wiąże się ze sztucznym sercem oraz hodowlą narządów. 

Wyizolowanie wirusa HIV

Wyizolowanie wirusa HIV, który wywołuje zespół Nabytego Niedoboru Odporności, tj. AIDS, przez Luca Montagniera było pierwszym krokiem na drodze do poznania przyczyny rozwoju tej śmiertelnej choroby.

W maju 1983 roku zespół Luca Montagniera Instytutu Pasteura w Paryżu wyizolował po raz pierwszy wirusa HIV (human immunodeficiency virus). Montagnier nazwał go wirusem LAV. Nazwa HIV została wirusowi nadana ostatecznie w 1987 roku, po zakończeniu trzyletniej walki jaką Montagnier stoczył z amerykańskim uczonym Robertem Gallo o uznanie pierwszeństwa w odkryciu wirusa. Ostatecznie obaj uczeni zostali uznani współodkrywacami wirusa HIV. Dziś wirus HIV jest najlepiej poznanym wirusem na świecie.

Wydawało się, że odkrycie retrowirusa (tj. wirusa, którego materiał genetyczny stanowi RNA) HIV przyniesie zwycięstwo w walce z AIDS. Uczeni obiecywali, że opracują szczepionkę w przeciągu kilku lat. Tak się jednak nie stało. Walka z AIDS toczy się do dziś i nie widać jej końca.

Sklonowanie owcy Dolly

5 lipca 1996 roku w stajni Instytutu Roslin w Szkocji przyszła na świat najsławniejsza owca świata – Dolly. Była ona pierwszym ssakiem sklonowanym z dorosłej, w pełni zróżnicowanej komórki sutka sześcioletniej owcy.

Do tej pory zwierzęta były klonowane w oparciu o komórki zarodkowe. Szkoci udowodnili, że można wyhodować nowy organizm z jądra komórki dorosłego organizmu, z komórki wyspecjalizowanej, czyli pełniącej w organizmie konkretne funkcje. Jej twórca Jan Wilmut nadał nowo narodzonej owcy imię na cześć Dolly Parton, amerykańskiej piosenkarki country. Na życzenie firmy PTL, finansującej cały eksperyment, urodziny Dolly zostały ogłoszone dopiero 23 lutego 1997 roku.

Polecamy  Woda – nieodłączny element codziennego życia!

Technologia klonowania może znaleźć wiele potencjalnych zastosowań w medycynie i w gospodarce. Dzięki niej można będzie opracować nowe metody leczenia wielu chorób, np. przez klonowanie ludzkich komórek czy hodowlę ludzkich tkanek a nawet narządów przeznaczonych do transplantacji poza organizmem człowieka. Najbardziej prawdopodobnym i ważnym z ekonomicznego punktu widzenia zastosowaniem klonowania byłoby uzyskiwanie całych stad identycznych zwierząt o określonych cechach. 

Odczytano sekwencję genomu człowieka

Jednym z największych naukowych projektów XX wieku był Program Poznania Ludzkiego Genomu. Ustalenie sekwencji ludzkiego DNA ma być wstępem do zdobycia pełnej wiedzy na temat działania genów ludzkich.

W 1988 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu międzynarodowego Programu Poznania Ludzkiego Genomu (Human Genome Project). Przybliżona data ukończenia projektu została określona na rok 2005.

W ciągu 12 lat przodujące badania w zakresie poznania genomu człowieka prowadziła grupa naukowców z 18 państw, m.in. z USA, Japonii i kilku krajów europejskich a od 1998 roku także prywatna firma amerykańska Celera Genomicsics, której szefem jest prof. Craig Venter. Opracowana przez niego metoda, pozwoliła na bardzo szybki postęp prac nad poznaniem genomu człowieka.

26 czerwca 2000 roku japoński oddział programu Human Genome Project ogłosił w Tokio, że odczytano 85 proc. sekwencji ludzkiego genomu.

Ustalenie sekwencji ludzkiego DNA jest wstępem do zdobycia pełnej wiedzy na temat działania genów. Oczekuje się, że pozwoli to na zrozumienie mechanizmów powstawania i rozwoju chorób oraz zapewni lepszą ich profilaktykę i leczenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*