Skip to content

Łysienie rozlane

Written by

[Głosów:    Average: /5]

Łysienie rozlane to kolejny problem, który postanowiłem nieco przybliżyć. Na początek zła informacja. Ten typ wypadania włosów jest częsty, bo i łatwo „poddać się” czynników, które mogą go powodować.

Często łysienie rozlane występuje wraz z zaburzeniem pracy hormonów, głównie estrogenu. Rozpoczyna się ono na szczycie głowy, ewentualnie w okolicach tak zwane kąta czołowego. Co ciekawe ciężko również uznać za cechę charakterystyczną wiek, w jakim łysienie rozlane może się zacząć. Jest to o tyle trudne, że teoretycznie co prawda, dotyka ono ludzi w wieku 30-40 lat. Prawda jest jednak taka, że w związku z dość szerokim spektrum przyczyn łysienie rozlanego, może ono dotknąć nas w każdym wieku. Jego istota jest szybkie przechodzenie włosów w ostatnią fazę wzrostu, a więc obumierania i wypadania. Trwa ono zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Często po takim okresie, łysienie rozlane po prostu zanika samo. Chociaż bywają przypadki przewlekłe.

A teraz zajmę się przyczynami łysienia rozlanego. Ich zasób jest naprawdę spory. Należą do nich nieodpowiednie diety, brak żelaza we krwi, brak odpowiedniej ilości białka. Może być ono też spowodowane silnym stresem, zaburzeniami działania systemu nerwowego, bądź ciężką chorobą z wysoką gorączką. Ewentualnie chorobami zakaźnymi. Jak widać więc naprawdę, może ono dotknąć każdego. Dobrą wiadomością jest to, że działając na przyczyny pozbywamy się też efektów łysienia rozlanego, aż do całkowitego wstrzymania procesu wypadania włosów z  nim związanego. Leczenie więc ma charakter doraźny, przynajmniej w większości wypadków. Jeśli na ten przykład winą za nadmierne łysienie ponosi dieta, wystarczy ją po prostu zmienić. W wypadku niedoborów żelaza, trzeba je uzupełnić. Oczywistym jest to, że zdiagnozowaniem przyczyny, która powoduje łysienie rozlane, powinien zająć się specjalista. Często zalecają oni stosowanie witaminy E. Dość podatne na łysienie rozlane bywają panie. I nie rzadko bywa to związane z katorgą, której poddają swoje włosy (trwała ondulacja, farbowanie itd.). Wtedy trzeba dać włosom po prostu odpocząć.

Polecamy  Owoc kawowca w tabletkach

Łysienie rozlane nie jest więc tak męczącym i trudnym problemem jak typu męskiego. Często jednak, może być widocznym znakiem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Previous article

Owoc kawowca w tabletkach

Next article

Termin porodu

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *