Łojotokowe zapalenie skóry

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Niestety problem łysienia może mieć bardzo wiele przyczyn jego powstawania. Oprócz kwestii genetycznych, hormonalnych czy niewłaściwej diety, istnieją też przyczyny typowo zdrowotne. Te niestety nierzadko są trudne do zdiagnozowania i usunięcia. Jedną z takich przyczyn jest łojotokowe zapalenie skóry.

Jest ono dość częstą zapalną chorobą skórną. Do tego problemem mogą być częste nawroty tego schorzenia. Pojawiać się ono może tak naprawdę w dwóch okresach naszego życia. W momencie kiedy dojrzewamy i w czasie kiedy nasz organizm dość szybko się starzeje (mniej więcej po 50 roku życia). Co ciekawe częściej pojawia się ono w okresie jesienno – zimowym. Ciężko jednak wciąż podać konkretne przyczyny, które prowadzą do pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry. Mówi się o predyspozycjach genetycznych, wpływie hormonów, ale także zaburzeń wynikających z działań grzybów drożdżopodobnych. Oczywiście ta choroba pojawić się może na całej naszej skórze, ale nas z racji tematyki bloga interesuje najbardziej fakt tego, że może się ona pojawić w miejscach owłosionych naszego ciała (głównie w płacie czołowym). Problem z łojotokowym zapalaniem skóry polega na tym, że poza typowymi dla tej choroby zmianami skórnymi (zaczerwienieniami, łuskami które pojawiają się w miejscach zarażonych), ma także dodatkową postać, która dokłada nam kolejnego problemu. Jest nim pojawianie się znacznych ilości łupieżu. De facto musimy więc walczyć z dwoma schorzeniami naraz.

No właśnie, przejdźmy do leczenia. Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest to, że powinno ono ukierunkowane na ograniczenie stanów zapalnych i ilości wspominanych wcześniej grzybów. Natomiast w miejscach owłosionych najczęściej stosuje się obecnie cyklopiroksolamina. Generalnie ma ona działanie przeciwzapalne i grzybobójcze. Najczęściej przepisywana jest w postaci szamponów (z dość niskim udziałem procentowym tego składnika) do stosowania 2-3 razy w tygodniu. Część specjalistów poleca też preparaty zawierające ketokonazol. Ma on podobne działanie, natomiast nie działa przeciwzapalnie.

Polecamy  Wpływ herbaty na organizm człowieka

Zastanawiacie się pewnie jaki wpływ łojotokowe zapalenie skóry może mieć na nasze włosy. Jak się okazuje jest on bardzo duży. Pamiętajmy o tym, że skóra głowy i włosy to dość delikatna materia, która przy wszelkich chorobowych zmianach zaczyna reagować. Może więc pojawić się większa ilość wypadających włosów. Na szczęście przy takiej przyczynie łysienia, łatwo jest walczyć z tym. Najpierw trzeba pozbyć się samego łojotokowego zapalenia skóry i zazwyczaj ilość włosów wróci do stanu sprzed choroby. Ewentualnie zastosować można płukanki, czy preparaty oparte na naturalnych składnikach. Nie radziłbym jednak bagatelizować tego schorzenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*