Komórki macierzyste

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Prywatna amerykańska klinika kupowała od kobiet komórki jajowe i tworzyła zarodki, wykorzystywane następnie do badań i niszczone.

Jones Institute for Reproductive Medicine w stanie Virginia jest miejscem, w którym w roku 1981 urodziło się pierwsze amerykańskie dziecko z probówki. Według opublikowanych w piśmie "Fertility and Sterility" danych, tamtejszy zespół dr Gary Hogdena pobrał komórki jajowe od dwunastu dwudziestoletnich kobiet (płacąc im po 1500- 2000 dolarów). Plemniki pobrano od dwóch dawców. Uzyskano 162 komórki jajowe, które zapłodniono in vitro. Rozwinęło się 50 zarodków, z których wybrano 40 najlepszych. Z zarodków usunięto komórki macierzyste, a następnie zniszczono je. To pierwszy ujawniony przypadek hodowli ludzkich zarodków, których celem nie było urodzenia dziecka.

Niezróżnicowane komórki (komórki macierzyste), które można przekształcić w dowolną tkankę, są niezwykle cenne – dzięki nim można teoretycznie leczyć wiele chorób (np. choroba Parkinsona, Alzheimera, cukrzyca, zawał serca, skutki udaru mózgu), a nawet odtwarzać utracone narządy. Dotąd komórki te amerykańscy badacze otrzymywali z poronionych płodów oraz zarodków, które pozostały po próbach sztucznego zapłodnienia (liczbę zamrożonych zarodków w USA ocenia się na 100 tysięcy).

Komórki macierzyste pozyskiwane od osób dorosłych są mniej wartościowe niż płodowe. Jest jednak jeszcze rozwiązanie pośrednie, niekontrowersyjne etycznie – komórki macierzyste występują także w pępowinie i łożysku. Wykorzystanie krwi pępowinowej popiera nawet Kościół katolicki.

Choć tworzenie zarodków tylko w celach badawczych nie jest prawnie zakazane, większość uczonych uważa takie działanie za etycznie naganne. Nie wolno tego robić uczonym finansowanym przez rząd USA.

Ogłoszenie wywołało wielkie poruszenie wśród naukowców, polityków i przywódców religijnych. Ostrzegają, że niedługo zacznie się pozyskiwać organy z noworodków.

Sprawcy całego zamieszania argumentują, że ich podejście jest bardziej etyczne niż dotychczasowe metody – dawcy i dawczynie komórek płciowych dokładnie wiedzą, po co są one pobierane.

Polecamy  Piling o właściwościach odmładzających

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*