Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, to niezwykle istotne badanie, które powinno się wykonywać w punktach medycznych. Można oczywiście wykonać je samemu w domu, ale trzeba mieć pewność, iż nasz sprzęt jest naprawdę dokładny.

Właściwie tylko w niektórych przypadkach, pomiarów trzeba dokonywać regularnie i dość często. Profilaktyka nie wymaga, by robić to częściej niż co dwa lata przy optymalnych i prawidłowych wartościach.

W warunkach medycznych, do pomiaru lekarz czy pielęgniarka używają metody osłuchowej Korotkowa. Polega ona na założeniu na przedramię mankietu i odpowiedniego jego zapięcia, by nie był ani zbyt luźny, ani ciasny. Do zgięcia w łokciu przykłada się stetoskop. Przyrząd ten nosi nazwę sfigmomanometru. Mankiet zawiera komorę powietrzną oraz manometr. W zestawie jest także pompka, którą należy wpompować odpowiednią ilość powietrza. Powietrza powinna być taka ilość, która spowoduje, iż na tętnicy promieniowej dojdzie do zaniku tętna. Zwykle pompujemy więcej, aniżeli wartość skurczu oraz rozkurczu powinna mieć dana osoba. To ile zostało napompowane, widoczne jest w naczyniu połączonym z mankietem i pompką. Po zamknięciu tętnicy promieniowej, zostają wywołane wiry i wibracje, krew płynie bardzo szybko. Przez stetoskop słyszymy zgodne z akcją serca tony. Pierwszy pojawia się, gdy w mankiecie ciśnienie stanie się niższe od tego ile wynosi ciśnienie skurczowe. Ważny jest też moment zaniku tonów.

U osób mających problemy z nadciśnieniem wykonuje się też często dobowy monitoring. Podczas niego rejestruje się ciśnienie specjalnym aparatem, który przyczepiany jest do pasa pacjenta. Monitoring ma sporą użyteczność w diagnostyce oraz leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Natomiast by rozpoznać niedociśnienie, pomiarów dokonuje się podczas nagłego wstawania z pozycji siedzącej.

Pomiar ciśnienia to metoda zwykle nieinwazyjna, ale w niektórych przypadkach, można mierzyć ciśnienie nakłuwając tętnicę. Metoda inwazyjna tzn. krwawa jest skuteczniejsza, choć rzadka. Właściwie żadna z metod pomiaru nie jest idealna. Różnice w wartościach pojawią się przy wykorzystaniu różnych aparatów, także na lewej i prawej ręce możemy uzyskać inny wynik.

Polecamy  Wpływ herbaty na organizm człowieka

Osoba, której mierzy się ciśnienie powinna być spokojna i siedzieć. Ręka, na której przedramieniu znajduje się mankiet powinna leżeć na stole.  Można mierzyć ciśnienie na nadgarstku. Badanie wykazuje ewentualne wahania w wartości skurczy i rozkurczy.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*