Zdrowie i Ty

Idealna pomoc dla Polaków rzucających palenie!

Osoby, które poszukują sojusznika na niełatwej drodze uwalniania się od papierosów mogą skorzystać z nowej szansy, jaką stwarza producent preparatów Nicorette®. W polskich aptekach jest już dostępny inhalator.

Nowy preparat z gamy Nicorette® nie tylko pomaga pokonać farmakologiczne uzależnienie od nikotyny (jak plaster czy guma), ale również rozwiązuje problem przyzwyczajenia do regularnego rytuału związanego z samym paleniem papierosów. Dzięki kształtowi i sposobowi działania, inhalator może być szczególnie przydatny osobom potrzebującym „substytutu papierosa”, a także dla tych, które nie chcą, bądź nie mogą stosować innych dostępnych na rynku preparatów. Inhalator jest dobrym rozwiązaniem dla polskiego palacza, tzn. osoby silnie uzależnionej od tytoniu.

Palenie tytoniu wiąże się zarówno z uzależnieniem farmakologicznym od nikotyny, jak i behawioralnym. Jednym z aspektów uzależnienia behawioralnego jest przyzwyczajenie do trzymania papierosa w dłoni. Te składowe uzależnienia różnią się pomiędzy indywidualnymi palaczami i mogą także ulegać znacznym wahaniom w zależności od indywidualnej historii palenia. Ponieważ osoby uzależnione od tytoniu różnią się przyzwyczajeniami, upodobaniami, a także charakterem i siłą uzależnienia, trudno o jeden, odpowiedni dla wszystkich sposób na zerwanie z nałogiem. Proces rzucania palenia będzie w każdym przypadku inny. Tylko odpowiednie przygotowanie i wybór właściwej terapii może zagwarantować sukces. Dlatego producent preparatów Nicorette® oferuje szeroką gamę produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb palaczy.

Na polski rynek wprowadzono inhalator Nicorette®. Jest on wyjątkową formą łagodzenia dokuczliwych objawów odstawienia papierosa poprzez doustną inhalację. Inhalator Nicorette® pozwala pokonać uzależnienie farmakologiczne od nikotyny jednocześnie dostarczając palaczowi wrażeń zbliżonych do tych, jakie towarzyszą paleniu papierosów. Kształt, sposób działania oraz łatwość użycia sprawiają, że inhalator Nicorette® może być traktowany jako „substytut papierosa”. Jest to jedyny dostępny w Polsce środek, który uwzględnia zarówno behawioralny (gest: ręka-usta), jak i farmakologiczny (nikotyna) aspekt uzależnienia od tytoniu.

Polecamy  Najmodniejssze kolory 2012

„Inhalator jest najlepiej tolerowany ze wszystkich produktów nikotynowej terapii zastępczej. Sposób jego używania przypomina palenie papierosów. Inhalator uwzględnia zarówno element behawioralny, jak i farmakologiczny uzależnienia od tytoniu. Z tego względu jest szczególnie godny polecenia polskiemu palaczowi, osobie silnie uzależnionej, dla której te dwa elementy odgrywają dużą rolę. Jest też całkowicie bezpieczny, a przy tym skuteczny. Przeprowadzone badania kliniczne potwierdzają, że skuteczność terapii przy jego użyciu w przedziale jednego roku wynosi prawie 30 procent i jest około dwukrotnie wyższa niż w przypadku placebo” – stwierdza prof. dr hab. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie.

Inhalator Nicorette® jest preparatem o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Jego skuteczność została dowiedziona w sześciu badaniach klinicznych. Wzięło w nich udział łącznie 1440 osób. Udowodniono, że aktywna terapia przy użyciu inhalatora była znacznie bardziej skuteczna od terapii z wykorzystaniem placebo we wszystkich przedziałach czasowych do jednego roku. W przeciwieństwie do papierosów, większość nikotyny z inhalatora wchłaniana jest w jamie ustnej, a nie w płucach. Z tego względu nie daje szybkiego wzrostu i wysokich stężeń nikotyny w surowicy krwi tętniczej obserwowanych przy paleniu papierosów. W czasie jego używania substytucja nikotyny stanowi około jednej trzeciej dawki dostarczanej podczas palenia.

Inhalatora Nicorette® używa się w ten sam sposób jak papierosa, gdy tylko pojawi się chęć zapalenia. Składa się on z plastikowego ustnika i wymienialnego wkładu. Dziesięć wdechów w przybliżeniu odpowiada jednemu wdechowi dymu papierosowego. Dawkowanie oraz długość okresu przyjmowania nikotyny w formie inhalacji zależy od indywidualnego zapotrzebowania osoby palącej. Technika inhalacji nie jest ważna. Płytkie wdychanie (podobnie jak przy paleniu fajki) lub głęboka inhalacja (podobna do palenia papierosów) dają podobne stężenia nikotyny w surowicy, przy założeniu, że taka sama ilość powietrza była wciągana przez korek wkładu. Właściwe stosowanie inhalatora Nicorette® jest ważne dla odniesienia sukcesu w próbach rzucania palenia. Szczególnie godny jest on polecenia osobom, które z różnych względów nie mogły na przykład stosować plastrów czy gum Nicorette®. W Polsce zarówno inhalator, jak i pozostałe preparaty Nicorette® są dostępne w aptekach bez recepty.

Polecamy  Vein&Circulation jak sprawdziź jak doskonały jest?

Szacuje się, że palenie tytoniu na całym świecie jest przyczyną czterech milionów zgonów rocznie. Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do około dziesięciu milionów w roku 2025. Tylko w tym roku tytoń spowodował śmierć około 60 tysięcy Polaków. Rezygnacja z palenia tytoniu na każdym etapie życia pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Eksperci podkreślają, że nigdy nie jest za późno za zerwanie z nałogiem. Po 15 latach od rzucenia palenia ryzyko zgonu u byłych palaczy jest porównywalne z ryzykiem zgonu u osób, które nigdy nie paliły. W okresie 5-10 lat od momentu rzucenia palenia występuje również całkowite lub częściowe zmniejszenie ryzyka udaru mózgu. Zdaniem ekspertów Banku Światowego powszechny dostęp do preparatów ułatwiających zaprzestanie palenia powinien stać się ważnym elementem strategii zdrowia publicznego każdego państwa.

34 lat Renata Urbańska specjalista w dziedzinieSpecjalista Terapii Uzależnień:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Warszawa

Znajdziesz ciekawe informacje

Renata Urbańska

34 lat Renata Urbańska specjalista w dziedzinieSpecjalista Terapii Uzależnień:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Warszawa

Znajdziesz ciekawe informacje

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *