Skip to content

Fakty i mity dotyczące łysienia

Written by

[Głosów:    Average: /5]

Łysienie to zjawisko , który może dotknąć każdego.  Niestety głównym problemem jest to, że włosy wypadają łatwo, ale już trudniej o ponowne pobudzenie ich do życia. Wokół łysienia narosło całkiem dużo mitów. Mają one po części usprawiedliwiać to, że łysiejemy. Z drugiej wynikają też z niewiedzy na temat problemu wypadania włosów. Spróbujmy więc parę z nich rozwiać.

Jednym z bardziej znanych mitów, jest to, że łysienie dotyka tylko mężczyzn. Wynika on poniekąd stąd, że efekty wypadania włosów są u mężczyzn bardziej widoczne. Natomiast prawda jest taka, że co piąta kobieta ma problem z łysieniem. Oczywiście rzadziej i nieco inaczej przebiega ten proces. Większa szansa jest na to, że włosy same kobietom odrosną. Tak jest na przykład przy łysieniu poporodowym. Istnieją też mity związane z pielęgnacją włosa, która to ma pomagać, bądź im szkodzić. Nieprawdą jest to, że zbyt częste mycie włosów powoduje ich osłabienie i w konsekwencji wypadanie. Wszystko zależy od preparatu, który do mycia włosów stosujemy. Mitem jest również to, że często podcinanie końcówek wzmacnia włosy i przeciwdziała łysieniu. Są też oczywiste sprawy o których często nie pamiętamy. Na przykład to, że mówi się iż to co jemy nie wpływa na kondycję naszego włosa. To właśnie zdrowa dieta, może spowodować zatrzymanie łysienia i wzmocnienie włosów.

Często możemy przeczytać, że to nadmiar testosteronu u mężczyzn powoduje łysienie. Nie jest to też do końca prawda, bo istotą jest DHT. A więc pochodna, czy raczej produkt końcowy przemiany testosteronu. Natomiast jest to proces odwracalny. Nawet nadmiar testosteronu nie musi oznaczać łysienia. Jeśli oczywiście w odpowiednim momencie zostanie on zauważony. I będziemy przeciwdziałać przemianom go w DHT. Niestety mitem jest również to, że istnieje sprawdzony i w 100% pewny sposób na łysienie. Nie ma niestety co zaklinać rzeczywistości, to czy dany preparat będzie skuteczny, zależy głównie od naszego organizmu. Owszem pewne składniki wpływają na wstrzymywanie wypadania włosów. Jednak cały czas ich skuteczność jest zależna od tego, jaki typ łysienia nas dotyczy i w jakim stanie jest nasz organizm.

Polecamy  Niecukrzenie

Mity tworzą z łysienia często dość tajemnicze zjawisko, a prawda jest bardzo prozaiczna. Do tego im więcej wiemy na jego temat faktów, tym lepiej możemy sobie poradzić z nim i jego konsekwencjami.

Previous article

Badanie słuchu tonalne progowe

Next article

Witaminy na stres?

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize