Czy kalkulatory BMI wspomagają odchudzanie?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Mimo, że kupowanie produktów odchudzających, programów fitness, członkostwa w siłowniach czy sprzętu do ćwiczeń wydaje się być rosnącym trendem – podobnie jest z otyłością, której wzrost od paru lat wydaje się być tendencją nie do przerwania.

W społeczeństwie w którym żyjemy panuje dużo większe przywiązanie do nowych wartości jak poczucie wartości, satysfakcji i „czucia się lepiej” niż do starych, które zawierały w sobie przede wszystkim zdrowie.

Dlatego, gdy człowiek decyduje się w końcu na odchudzanie, jest to zwykle inspirowane przez atrakcyjną postać którą zobaczył w internecie czy telewizji, niż troskę o swoje zdrowie. Inspiracja to dobry początek aby zrobić coś dobrego dla swojego ciała (nawet będąc skoncentrowanym jedynie na wyglądzie), jednak inspiracja musi zostać wsparta wiedzą i dyscypliną.

Kiedykolwiek ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę, otrzymują wykształcenie. To może się zdarzyć nawet w utracie kilogramów. Edukacja w tym zakresie leży w znajomości Kalkulatora BMI.

Zdrowie fizyczne opiera się na znajomość własnego BMI. A BMI osoby jest identyfikowany jako ichBody Mass Index. Body Mass Index jest miernikiem wagi ciała, który jest oparte wyłącznie na połączeniu wagi i wysokości. Sposobem na ustalenie tego wymiaru jest użycie kalkulatora BMI.

Istnieje wiele korzyści wynikających z korzystania z kalkulatora BMI, gdy osoba chce stracić na wadze. Pierwszą korzyścią jest wiedza o tym, w jakiej kategorii BMI się znajdujesz. Kategorie, które są mierzone w procentach i rysują się następująco:

1. Niedowaga (mniej o 18,5%)
2. Normalna waga (18,5-24,9%)
3. Nadwaga (25-29,9%)
4. Otyłość (30% lub więcej)

Kiedy człowiek wie do jakiej kategorii należy, dobrze aby poznał też obwód swojej talii, ponieważ dzięki temu będzie mógł stwierdzić, czy nie jest podatny na pewne choroby. Jeśli jesteś kobietą i twój obwód talii wynosi mniej niż trzydziestu pięć cali, to zagrożenie chorobą nie występuje. Jednakże, jeśli pomiar wyniósł powyżej trzydziestu pięciu centymetrów, trzeba rozważyć konsultację z lekarzem. To samo określenie mężczyzn z obwodem talii, który mierzy ponad czterdzieści cali.

Polecamy  Fakty i mity dotyczące łysienia

Dla ludzi którzy trafili do 4 kategorii czyli otyłości – kolejną korzyścią kalkulatora BMI jest znajomość czynników ryzyka związanych z tą grupą. Aby wymienić tylko kilka z tych zagrożeń są to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory, problemy z układem ruchu i kośćmi oraz wiele innych. Celem powinno być wtedy obniżenie własnego ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy we krwi i wypracowanie coraz większej aktywności fizycznej.

Podsumowując: kalkulatory BMI są bardzo korzystnym rozwiązaniem podczas odchudzania z wielu powodów. Przeważnie dają możliwość orientacji w swoim stanie zdrowia, co jest pierwszym krokiem do pracy nad jego poprawą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*