Aktualności

Chorzy po zawale i udarze wymagają lepszej profilaktyki

6 września, 2018
[Głosów:    Average: /5]

Właściwa profilaktyka mogłaby przywrócić sprawność i przedłużyć życie wielu osobom po zawale serca czy udarze mózgu. Tymczasem nawet w USA nie jest z tym dobrze – twierdzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine".

Badania przeprowadził zespół prof. Adnana Qureshi z University of Buffalo. Opracowując wyniki badań zebranych przez Centers for Disease Control z lat 1988-1994, obejmujących 40 tys. Amerykanów, stwierdzili, że niewłaściwe zapobieganie drugiemu udarowi czy zawałowi jest problemem ogólnokrajowym.

Ponad połowa osób, u których stwierdzono nadciśnienie przed atakiem, nadal cierpiała na nie po ataku, choć obniżenie ciśnienia krwi powinno być priorytetem. U 11 proc. nadciśnienie wykryto dopiero po chorobie, 46 proc. miało poziom cholesterolu we krwi równie wysoki jak wcześniej, a 18 proc. nadal paliło papierosy.

Przebyty zawał czy udar mózgu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo następnego – a rokowanie jest wtedy gorsze.

Zdaniem profesora Quereshiego wyniki badań mogą być podstawą do opracowania programu zapobiegania powtórnym zawałom i udarom wśród pacjentów wysokiego ryzyka. W profilaktykę powinni być zaangażowani zarówno pacjenci, jak i lekarze. Chorzy powinni zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i czuć się odpowiedzialni za profilaktykę. Lekarze zaś – monitorować czynniki ryzyka i starać się skutecznie obniżyć jego poziom.

W Polsce sytuacja także nie wygląda różowo. Co roku zdarza się około 100 tys. zawałów i 70 tys. udarów mózgu. Mimo programów profilaktyki wciąż pozostajemy w tyle za krajami Zachodu.

Leczenie nadciśnienia, rzucenie palenia papierosów i zdrowy tryb życia to najprostsze sposoby profilaktyki. Niestety, połowa z 8 mln Polaków cierpiących na nadciśnienie nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Dlatego tak ważne są badania okresowe. Rzucenie palenia to najtańsza metoda profilaktyki, która nie tylko nie wymaga nakładów, ale i daje oszczędności. Ćwiczenia fizyczne i zmian sposobu żywienia (więcej warzyw i owoców, mniej tłustego mięsa) również dają rezultaty.

Polecamy  Jak się pozbyć porów?

Dzięki zastosowaniu leków przeciw nadciśnieniu (inhibitorów konwertazy i leków moczopędnych) można zmniejszyć o 28 proc. zagrożenie powtórnym udarem i uniknąć około połowy zawałów serca. Profilaktycznie przepisuje się też kwas acetylosalicylowy i leki przeciwzakrzepowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *